Liderul AUR, George Simion, a reacționat, într-un clip video pe Facebook, la situația justiției din România, precizând că este „acaparată ca tot statul”. În opinia politicianului, întoarcerea lui Kovesi din februarie nu reprezintă o soluție, iar singura rezolvare reală poate fi oferită de căderea guvernului PSD-USR. Miza scandalului actual, pornit după documentarul Recorder „Justiție Capturată”, este ca cei care au anulat alegerile din 2024 „să pună șefii de parchete și să controleze următoarele arestări”, mai acuză președintele AUR.
Simion a transmis că partidele și politicienii care au susținut modificările legilor justiției în 2022 încearcă să pară acum nevinovați, precizând că AUR a fost singurul partid care s-a opus acestor schimbări.
„Cei care au comandat anularea alegerilor din România, folosind «Justiția coruptă», acum se pretind fete virgine și nu recunosc faptul că vor…































Lasă un comentariu