Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a semnat finanțarea necesară pentru finalizarea construirii a 22 de creșe noi, moderne și prietenoase cu mediul, care fuseseră aprobate în mandatul său anterior, dar nu puteau fi finalizate din cauza creșterii costurilor la materii prime şi implicit a costului lucrărilor.
”Cu cei 50 milioane de lei alocaţi astăzi, se va debloca construcţia a 22 de creşe din România, astfel cea din Beiuş, Marghita, Bistriţa, Zărneşti, Bucureşti, Călăraşi, Reşiţa, Câmpia Turzii, Gherla, Moreni, Deva, Petroşani, două creşe din Drobeta Turnu Severin, Târnăveni, Piatra Neamţ, Câmpina, Ploieşti, Zalău, Mediaş, Râmnicu Vâlcea şi Huşi”, a declarat ministrul Dezvoltării, conform unui comunicat.
Ministerul Dezvoltării construiește 110 creșe finanțate prin PNRR și din fonduri europene, având ca termen de finalizare decembrie 2025. În prezent, doar șapte dintre acestea au…






























Lasă un comentariu